U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť

Odporúča Andrea Sivaničová
(Bibliografické oddelenie)

 

Zriaďovateľ knižnice

Logo PSK

Chcem, aby v knižnici... Vaše podnety

Chcem, aby v knižniciVážení a milí čitatelia.
Poctivo zbierame Vaše podnety a návrhy v rámci ankety Chcem, aby v knižnici...
Čo sa dá, prispôsobujeme Vašim potrebám, čo sa nedá, pokúšame sa zmeniť alebo Vám aspoň vysvetliť, prečo to zatiaľ nejde.
Veľmi pekne ďakujeme aj za všetky pochvaly, naozaj nás motivujú.

Formulár na prijímanie podnetov je stále otvorený, svoje Chcem, aby v knižnici môžete napísať elektronicky tu. Anketu môžete naďalej vypisovať a odovzdať aj na všetkých výpožičných miestach.

Tu sú Vaše Chcem, aby v knižnici...

Chcem, aby v knižnici... boli také a onaké knihy a časopisy.
Všetky Vaše podnety na nákup titulov boli odovzdané nášmu katalogizačnému oddeleniu.
Nákup časopisov vyplýva z požiadavky čitateľov, podnet musí prísť od viacerých. Aby sme ich zakúpili do fondu, nestačí jedna jediná požiadavka.

Chcem, aby v knižnici... bol internet na každej pobočke.
Verejný internet nie je zriadený jedine v pobočke na Sídlisku 2 z priestorových dôvodov. Pobočka je dosť malá. Pre čitateľov je však k dispozícii WIFI zdarma.

Chcem, aby v knižnici... boli nové knihy na webovej stránke zverejnené čitateľnejšie.
Podnet sme akceptovali a jednotlivé nové tituly sú od januára vizuálne odlíšené.

Chcem, aby v knižnici...bol systém oznamovania ukončenia výpožičky ako vo Vedeckej knižnici.
Systém e-mailových pripomienok u nás funguje od roku 2012. V prípade, že Vám od nás pripomienky nechodia, skontrolujte si, prosím, spam alebo si priamo v knižnici overte svoju e-mailovú adresu.

Chcem, aby v knižnici... bolo miesto na parkovanie, napr. 20. minút bezplatne ako v banke.
Parkovanie je problémom pri Centrálnej požičovni a pri Detskej knižnici Slniečko a Centre regionálnych dokumentov/Inojazyčné oddelenie/Čitáreň (tu dokonca žiadne parkovacie miesto nedokážeme zabezpečiť, pretože sa budovy nachádzajú v pešej zóne. Parkovacie miesta pred Centrálnou požičovňou patria mestu, pokúsime sa s mestom dohodnúť, ale je to na dlhé lakte.

Chcem, aby v knižnici... vrátené knihy nech sa hneď nezakladajú do regálov.
Vrátené knihy zvyčajne ukladáme do vozíkov, ale ak sú vozíky plné, knihy musíme založiť, aby bol v knižnici poriadok, aby sa knihy dali znovu jednoducho vyhľadať a aby sa Vám u nás stále páčilo.

Chcem, aby v knižnici... bol čitateľský kútik nielen pre deti, ale aj pre dospelých.
Nevieme, ktorého výpožičného miesta sa táto požiadavka týka. Takmer všade majú čitatelia k dispozícii gauče a kreslá, ktoré slúžia práve ako čitateľské kútiky pre dospelých.

Chcem, aby v knižnici... bola možnosť bezpečného odloženia bicykla.
Máte pravdu, hlavne v Centrálnej požičovni zúfalo potrebujeme stojany na bicykle. Už na tom pracujeme. Našou snahou je zriadiť stojany pred všetkými výpožičnými miestami knižnice.

Chcem, aby v knižnici... povolili knihy, ktoré sú od 18 rokov čítať 13-ročným deťom.
Knižnica má diferencované členské poplatky, knihy určené dospelým čitateľom sa nedajú požičiavať na detské preukazy. Ak chce dieťa čítať knihy určené pre inú vekovú kategóriu, musí sa prísť zapísať jeho zákonný zástupca a požičať ju sám.

Chcem, aby v knižnici... akcie pre deti boli oznamované skôr, ako keď akcia prebieha.
Všetky plánované podujatia avizujeme na webovej stránke knižnice (www.kniznica-poh.sk), na facebooku a instagramoch, plagátoch, či letákoch na oddeleniach vždy vopred niekoľko dní až týždňov. Iba veľmi mimoriadne sa môže pritrafiť, že o akcii informujeme tesne pred začiatkom. Žiaľ, neplánované výpadky kvôli chorobám, nevieme ovplyvniť.

Chcem, aby v knižnici...hrala príjemná hudba.
Knižnica je oázou pokoja. Žijeme v takom zvukovom smogu (hudba v obchodoch, ruch všade), že by sme si naozaj radi zachovali miesto, kde je ticho. Okrem toho nie každý čitateľ sa dokáže sústrediť na čítanie pri hudbe. Ak máte chuť na hudbu v knižnici, pokojne ju počúvajte cez svoje slúchadlá. Podľa autorského zákona by totiž knižnica musela pri verejnom púšťaní hudby platiť poplatky Slovenskému ochrannému zväzu autorskému (SOZA).

Chcem, aby v knižnici... bol automat na kávu a zmrzlinu.
Kávomat sme už v knižnici mali a majitelia ho stiahli, lebo bol pre nich ekonomicky nerentabilný. Navyše podľa zákona máme chrániť fond aj pred poškodením (pri pití kávy, či jedení zmrzliny je väčší predpoklad, že by sa nám to nepodarilo).

Chcem, aby v knižnici... zvýšiť maximálny počet vypožičaných kníh na 30 – 35 ks. Nám knihomoľom je 25 málo.
Do knižnice môžete chodiť 6 dní v týždni a zvýšiť tak frekvenciu návštev a výpožičiek, ak prečítate viac kníh, než sme určili, robíme to preto, aby sa knihy dostali k viacerým čitateľom a neblokoval ich len jeden.

Chcem, aby v knižnici... boli knihy aj noviny v českom jazyku.
Knihy v českom jazyku tvoria možno aj 40 percent nášho fondu (najviac v odbornom oddelení, potom na oddelení beletrie a najmenej je český jazyk zastúpený pri detskej literatúre z dôvodu jazykovej bariéry). Z periodík máme k dispozícii napr. časopis Psychologie dnes, Epocha, Exkluziv...

Chcem, aby v knižnici... boli detské knižky!
Požiadavka sa zrejme týka Centrálne požičovne. V našej knižnici je to zariadené tak, že detské oddelenie knižnice sídli vo vlastnej budove. Detská knižnica Slniečko ja na Hlavnej 16 a knihy tam pravidelne nakupujeme. Priestorové podmienky nám zatiaľ neumožňujú, aby sme mali detskú knižnicu spojenú s Centrálnou požičovňou.

Chcem, aby v knižnici... boli nižšie police, lebo deti nedosiahnu na knižky a ani nevidia tituly.
Chápeme, že deti sú malé a nedosiahnu. Ak by sme znížili police, museli by sme ich mať oveľa viac. Žiaľ, momentálne na to nemáme priestorovú kapacitu. Na všetkých výpožičných však máme k dispozícii schodíky.

Chcem, aby v knižnici... boli akcie pre deti divadelné, výtvarné, knižné.
V roku 2019 naša knižnica uskutočnila 827 akcií, z toho viac ako polovica bola určené pre deti do 15 rokov (444). Skúste sledovať náš web a sociálne siete (facebook, instagram, google) a veríme, že sa ne niektorom podujatí stretneme.

Chcem, aby v knižnici... boli Montessori knižky.
Čo sa týka Montessori metódy, zakúpili sme do fondu cca 40 titulov, stačí si prísť vybrať.

Chcem, aby v knižnici... sa konalo viac besied so slovenskými autormi.
Naša knižnica pravidelne pozýva slovenských autorov napríklad na festival Prešov číta rád a takisto pravidelne organizuje besedy s autormi z Prešova a jeho regiónu. Stačí sledovať našu webovú stránku alebo sociálne siete.

Chcem, aby v knižnici... sa vytváralo viac možností pre deti, ktoré majú problémy s čítaním, na jeho zdokonaľovanie.
O takomto projekte práve uvažujeme. Ak ho spustíme, informácie zverejníme na našej webovej stránke a na sociálnych sieťach.

Chcem, aby v knižnici... bol tábor cez prázdniny aj pre väčšie deti.
To by sme chceli aj my, žiaľ v lete fungujeme kvôli dovolenkám v obmedzenom režime a ten nám nedovoľuje robiť viac turnusov. S miešaním rôznych vekových kategórií zas nemáme dobré skúsenosti.

Chcem, aby v knižnici... môcť vrátiť knihy na každej pobočke.
Túto požiadavku by sme Vám splnili veľmi radi, žiaľ momentálne je nerealizovateľná, nakoľko by sme na prenášanie kníh na správne pobočky potrebovali ďalšie pracovné posily a tie nemáme. Treba si uvedomiť, že knihy majú svoju váhu a keď sa ich nazbiera viac, nedajú sa nosiť iba tak v rukách. Tak či tak už prenášame knihy vrátené do Biblioboxu a je to dosť náročné.

Chcem, aby v knižnici... bola jednotná výpožičná doba kníh na jeden mesiac a nie na jeden či dva týždne.
K skráteným výpožičkám pristupujeme vtedy, ak je o knihu veľký záujem. Týka sa to nových kníh, ako aj kníh, ktoré majú žiaci čítať v rámci svojho štúdia. Ak by sme výpožičnú dobu neskracovali, čakatelia, ktorí si knihu zarezervovali, by na ňu niekedy čakali aj rok, čo je pridlho. Naozaj sa snažíme vyhovieť našim čitateľom čo najviac.

Chcem, aby v knižnici... bolo WC.
Tento podnet sa týka zrejme niektorej z našich pobočiek. Žiaľ, priestory, v ktorých sa nachádzame, nie sú naše, my ich máme iba v prenájme. Umiestniť toaletu rovno do knižnice nie je v našich silách.

Chcem, aby v knižnici... boli vymenené okná a zriadila sa klíma.
Táto požiadavka sa týka zrejme Sídliska 3, Sídliska 2 a Sídliska Šváby. Vo všetkých troch prípadoch nie sme vlastníkmi priestorov. Výmenu okien na Sídlisku 3 máme už od mesta sľúbenú. Verte, že aj nám záleží na príjemnom prostredí a robíme všetko preto, aby ste sa tam cítili dobre nielen Vy, ale aj naše knihovníčky a knihovník.

Chcem, aby v knižnici... bolo viac ozdôbok, viac kvietkov, nový koberec a aby bola vynovená.
Počas minulých dvoch rokov sme zrevitalizovali dve pobočky: na Sídlisku Sekčov a na Sídlisku 3. Ostatné pobočky boli vymaľované a osviežené trošku skôr. Naozaj sa snažíme, aby ste sa u nás cítili dobre. Takmer všade máme preto gauče a vaky na posedávanie. Čo sa týka ozdôbok, naše kolegyne sa snažia prispôsobiť výzdobu minimálne sezónnym sviatkom a ročným obdobiam. Tak či tak, menej je niekedy viac, ani s výzdobou to netreba preháňať.

Chcem, aby v knižnici... boli mačky.
Aj my chceme, ale zatiaľ sa nám nepodarilo presvedčiť tých, ktorí mačky až tak neľúbia.

Chcem, aby v knižnici... bolo viac svetla.
Nevieme, o ktoré miesto v našej knižnici sa jedná, prosím napíšte nám konkrétne, o ktorú pobočku ide.

Chcem, aby v knižnici... bol papier a pod menom autora boli všetky knihy ktoré autor vydal a má ich knižnica prípadne aby bola séria označená ako séria a či je dokončená alebo nie.
Čo sa týka beletrie, knihy máme vo fonde uložené podľa priezviska autora, kde ich môžete priamo nájsť, celý zoznam si môžete pozrieť prostredníctvom online katalógu, nie je v našich silách robiť písomné zoznamy (autorov je niekoľko tisíc).

Chcem, aby v knižnici... bola audiočitáreň a aby bola pekná čitáreň pre deti ako v humenskej hlavnej knižnici.
V detskej knižnici Slniečko na Hlavnej ulici 16 máme pre deti krásnu malú čitáreň s pohodlným sedením a možnosťou zavrieť sa tam a nebyť rušený. O audiočitárni sme zatiaľ neuvažovali, ale ďakujeme za nápad.

Chcem, aby v knižnici... bol predaj sladkostí.
Žiaľ, sladkosti v knižnici predávať nemôžeme, nakoľko knižnica nemá podnikateľskú činnosť, ani registračnú pokladňu.

Chcem, aby v knižnici... ste si mohli vypožičať knihu aj keď si doma zabudnete preukaz.
Ak sa preukážete iným dokladom (napr. občianskym preukazom), môžeme Vám knihu požičať aj bez čitateľského preukazu.

Chcem, aby v knižnici... čítali herci deťom rozprávky.
V rámci podujatí Celé Slovensko Číta deťom robievame aj takéto podujatia.

Chcem, aby v knižnici... boli deti aj rodičia.
Do našej knižnice chodievajú aj rodičia s deťmi. Máme obrovskú radosť, keď u nás oddychujú a spoločne si čítajú.

Chcem, aby v knižnici... bolo možné predlžovať knihy cez internet ako vo vedeckej knižnici.
V našej knižnici je možné predlžovať si knihy cez internet. Stačí navštíviť našu webovú stránku www.kniznica-poh.sk, prihlásiť sa v online katalógu a predlžovať.

Chcem, aby v knižnici... mi poslali žiadanú MVS.
MVS alebo medziknižničná výpožičná služba dovoľuje požičiavať si knihy aj z iných knižníc. Dĺžku vybavenia žiadosti tak ovplyvňuje viac faktorov: knižnica, ktorá daný titul nemusí mať voľný, knihovník alebo knihovníčka, ktorí musia žiadanú knihu zabaliť a odniesť na poštu, pošta, ktorej rýchlosť my neovplyvníme a napokon knihovník alebo knihovníčka, v ktorej si žiadateľ MVS vyzdvihne. Z tohto dôvodu prosíme pri vybavovaní MVS o strpenie, nedokážeme totiž ovplyvniť úplne všetky okolnosti.

Chcem, aby v knižnici... sa usporadúvali kvízy,alebo vedomostné súťaže.
V našej knižnici vyhlasujeme rôzne čitateľské aj vedomostné súťaže. Kvízy nájdete napríklad aj na našej webovej stránke www.kniznica-poh.sk na titulnej strane.

Chcem, aby v knižnici... Bola miestnosť, kde môžu ľudia priniesť svoje vlastne napísané príbehy vytlačené na papieri a následne si ich môžu návštevníci knižnice prečítať + ohodnotiť a týmto potom podporiť nádejných kandidátov na budúcich spisovateľov :).
Mať miestnosť určenú výhradne na čítanie nepublikovaných autorských textov je momentálne z priestorových dôvodov nerealizovateľné.
V našej knižnici sa však stretáva Literárny klub Miestneho spolku slovenských spisovateľov. Možno by bolo dobré kontaktovať tento klub a spolupracovať s ním.

Chcem, aby v knižnici... znalazły się ufoludki :*
Byli tutaj i wyszli.

Chcem, aby v knižnici... bol vak na sedenie.
Požiadavka sa týka Pobočky na Sídlisku 2. Vak na túto pobočku je pripravený, v dohľadnom čase tam bude umiestnený.

Chcem, aby v knižnici... boli nové kreslá.
Každý rok sa snažíme zmodernizovať jednu pobočku. Keďže je to finančne aj časovo náročné, musíme si pomáhať grantmi a pobočky vynovujeme jednu po druhej. Veríme, že v priebehu pár rokov bude inovovaná aj pobočka na Sídlisku 2.

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.

Otestuj sa knihomoľ

Poznáte svet historických romanc z pera Jany Pronskej? 
Otestujte sa v nasledujúcom kvíze.

STE PRONSKOMIL?

Staršie kvízy

Spolupráca

 FPU logo1 modre
logo prešov s popisom

SKN logo F
parlamentna

knihy na dosah

 

Mňam!

varime s kniznicou

Obľúbené lahôdky pripravené a otestované
knihovníčkami našej knižnice.