U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Zriaďovateľ knižnice

Logo PSK

Biela pastelka 2019

bielapastela 2019Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

Organizátor zbierky
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, organizátor verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Má 4 022 členov združených v 65 základných organizáciách. Poslaním združenia je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje klientom bezplatne vo všetkých krajoch Slovenska. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bola založená 7. apríla 1990.

Regionálny partner verejnej zbierky
Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove sa aj v roku 2019 stala regionálnym partnerom verejnej zbierky Biela pastelka. 20. septembra sa v priestoroch knižnice na Hlavnej č. 139, budú poskytovať merania zrakových parametrov - bezplatne, bezbolestne a s výsledkom známym ihneď. Knižnica poskytne výstavu dostupných knižných titulov v Braillovom písme, knižné dokumenty v tyflografike a reliéfnom prevedení, časopisy v čiernotlači pre slabozrakých a iné. Pred budovou knižnice budú pripravené informačné stánky, kde si vďaka simulačným okuliarom budete môcť vyskúšať, ako „vidia“ ľudia s poruchou zraku, prejsť sa s bielou palicou, napísať si niečo v Braillovom písme či oboznámiť sa s kompenzačnými a optickými pomôckami, ktoré nevidiacim a slabozrakým pomáhajú v každodennom živote.

Pomôcť môžete do 31. decembra
Podporiť nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom verejnej zbierky Biela pastelka môžete týmito spôsobmi:
-on-line darom cez darcovský portál DARUJME.sk
-zaslaním SMS na skrátené číslo 820 s ľubovoľným textom v hodnote 2 € v sieti operátorov Orange, Telekom a O2
-vložením ľubovoľného príspevku na účet:
Bielej pastelky číslo: SK23 1111 0000 0014 3025 8006
-registráciou v systéme prieskumov verejnej mienky Talk Online Panel a pripisovaním získaných bodov v prospech Bielej pastelky
-príspevkom do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách, ktoré spolupracujú na dlhodobej zbierke (školy, úrady, firmy)
-príspevkom cez službu Viamo, vďaka ktorej majú klienti Tatra banky a VÚB banky možnosť prispieť veľmi jednoducho zo svojho mobilu pomocou aplikácie Viamo

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.

Otestuj sa knihomoľ

Poznáte svet historických romanc z pera Jany Pronskej? 
Otestujte sa v nasledujúcom kvíze.

STE PRONSKOMIL?

Staršie kvízy

Spolupráca

 FPU logo1 modre
logo prešov s popisom

SKN logo F
parlamentna

knihy na dosah

 

Mňam!

varime s kniznicou

Obľúbené lahôdky pripravené a otestované
knihovníčkami našej knižnice.