U nás lepšie, ako doma...

  

Prešov číta rád 2019

Prešov číta rád 2019

Kniha na tento týždeň

Nedeľné šachy s Tisom

Odporúča festival Prešov číta rád

Zriaďovateľ knižnice

Logo PSK

Biela pastelka 2019

bielapastela 2019Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

Organizátor zbierky
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, organizátor verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Má 4 022 členov združených v 65 základných organizáciách. Poslaním združenia je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje klientom bezplatne vo všetkých krajoch Slovenska. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bola založená 7. apríla 1990.

Regionálny partner verejnej zbierky
Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove sa aj v roku 2019 stala regionálnym partnerom verejnej zbierky Biela pastelka. 20. septembra sa v priestoroch knižnice na Hlavnej č. 139, budú poskytovať merania zrakových parametrov - bezplatne, bezbolestne a s výsledkom známym ihneď. Knižnica poskytne výstavu dostupných knižných titulov v Braillovom písme, knižné dokumenty v tyflografike a reliéfnom prevedení, časopisy v čiernotlači pre slabozrakých a iné. Pred budovou knižnice budú pripravené informačné stánky, kde si vďaka simulačným okuliarom budete môcť vyskúšať, ako „vidia“ ľudia s poruchou zraku, prejsť sa s bielou palicou, napísať si niečo v Braillovom písme či oboznámiť sa s kompenzačnými a optickými pomôckami, ktoré nevidiacim a slabozrakým pomáhajú v každodennom živote.

Pomôcť môžete do 31. decembra
Podporiť nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom verejnej zbierky Biela pastelka môžete týmito spôsobmi:
-on-line darom cez darcovský portál DARUJME.sk
-zaslaním SMS na skrátené číslo 820 s ľubovoľným textom v hodnote 2 € v sieti operátorov Orange, Telekom a O2
-vložením ľubovoľného príspevku na účet:
Bielej pastelky číslo: SK23 1111 0000 0014 3025 8006
-registráciou v systéme prieskumov verejnej mienky Talk Online Panel a pripisovaním získaných bodov v prospech Bielej pastelky
-príspevkom do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách, ktoré spolupracujú na dlhodobej zbierke (školy, úrady, firmy)
-príspevkom cez službu Viamo, vďaka ktorej majú klienti Tatra banky a VÚB banky možnosť prispieť veľmi jednoducho zo svojho mobilu pomocou aplikácie Viamo

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.

Otestuj sa knihomoľ

Poznáte svet historických romanc z pera Jany Pronskej? 
Otestujte sa v nasledujúcom kvíze.

STE PRONSKOMIL?

Staršie kvízy

Spolupráca

 FPU logo1 modre
logo prešov s popisom

SKN logo F
parlamentna

knihy na dosah

 

Mňam!

varime s kniznicou

Obľúbené lahôdky pripravené a otestované
knihovníčkami našej knižnice.