U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Zriaďovateľ knižnice

Logo PSK

Hana Naglik - Hosť festivalu Zvedavé čítanie

NaglikNa písaní je pre mňa najvzrušujúcejší a najpríťažlivejší práve proces hľadania a nachádzania. Snaha o presné a konkrétne pomenúvanie.

(*24.1.1964, Spišský Štiavnik)
Prozaik, dramatik, scenárista, režisér, publicista a pedagóg

Nie, nepomýlili sme sa v skloňovaní. Pod pseudonymom Hana Naglik sa totiž ukrýva známy spisovateľ Silvester LAVRÍK. Štúdium slovenského jazyka a výtvarnej výchovy na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove ho spočiatku nasmerovalo do radov učiteľov. Po rôznych „londonovských“ peripetiách a remeselníckych zamestnaniach nasledovalo štúdium divadelnej réžie na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Istý čas bol kreatívnym riaditeľom reklamnej agentúry, neskôr umeleckým šéfom Mestského divadla v Zlíne. Dlhé roky spolupracoval so Slovenským rozhlasom ako šéfredaktor Rádia Devín, neskôr projektový manažér Rádia Litera a Rádia Klasika. V súčasnosti vedie seminár Autorské divadlo na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave. Je autorom vyše tridsiatky divadelných hier a knižne mu vyšli viaceré zbierky poviedok, novely i romány. Jeho knihy a hry sú prekladané do mnohých jazykov: angličtiny, francúzštiny, nemčiny, ruštiny, maďarčiny, češtiny, poľštiny, slovinčiny, holandčiny
i moldavčiny. Ako režisér spolupracuje s rôznymi divadlami: Slovenské národné divadlo Astorka Korzo ´90, Trnavské divadlo, Slovenské komorné divadlo Martin, Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica, Divadlo Aréna Ostrava (CZ), Jihočeské divadlo České Budějovice (CZ) či Theatre LaMaMa New York (USA).
 
Jeho košatá literárna, publicistická, no najmä dramatická produkcia na seba upozorňuje nie iba svojou šírkou, ale najmä vnútorným vyžarovaním, ktoré nie je mágiou textu, záhadou formulácie, ale jednoznačne súvisí s nasadením autora, s jeho ľudským bytím v kultúre. Svedčí o tom i viacero ocenení, vrátane trojnásobnej nominácie ceny Anasoft Litera. Presadil sa aj ako autor a ilustrátor detských kníh, pričom ich publikoval pod pseudonymom Hana Naglik. Už prvá z nich Ester a Albatros, získala nemalú popularitu a navyše mala aj výrazný charitatívny rozmer, keďže časť výťažku z jej predaja bola venovaná detskej onkológii. Literárni vedci ju označili za objav roka a zaradili medzi najzaujímavejšie knižné tituly súčasnej detskej literatúry na Slovensku, o čom svedčí aj fakt, že získala cenu Najkrajšia kniha Slovenska 2004 v kategórii Literatúra pre deti a mládež.

Jeho najnovšia kniha Dómkostol a jeho tajné dejiny, (čiže) Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie je svižným a vtipným rozprávaním o tom, že nielen v dómkostole sa pred Vianocami dejú zázraky. Vďaka jedenásťročnému Mikulášovi si uvedomíme dôležitosť medziľudských vzťahov, lásky medzi rodičmi a deťmi i medzi priateľmi, a zároveň sa dozvieme mnohé zaujímavé informácie o košickom Dóme sv. Alžbety i z kresťanských dejín.

mikulas large ester a turaci

Mikuláš, Ježiško a iné
komplikácie (2018)

Ester a Turáci (2012)
large jezko a ine prskavky large ester a albatros
Ježko a iné prskavky (2011) Ester a Albatros (2004)

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.

Otestuj sa knihomoľ

Poznáte svet historických romanc z pera Jany Pronskej? 
Otestujte sa v nasledujúcom kvíze.

STE PRONSKOMIL?

Staršie kvízy

Spolupráca

 FPU logo1 modre
logo prešov s popisom

SKN logo F
parlamentna

knihy na dosah

 

Mňam!

varime s kniznicou

Obľúbené lahôdky pripravené a otestované
knihovníčkami našej knižnice.