U nás lepšie, ako doma...

  

Pri knihe s...

Michaela Zakuťanská

Michaela Zakuťanská, foto Michal Frank*1987, Bardejov
Dramatička a dramaturgička

Nič nemusíme, nemáme povinné jazdy, robíme naše divadlo preto, lebo sa v ňom môžeme slobodne umelecky vyjadriť.

Predstaviteľka najmladšej generácie slovenských dramatikov má na svojom konte už viac ako 15 divadelných hier, vrátane adaptácií alebo hier pre deti a mládež. Napriek mladému veku, patrí medzi našich najvýraznejších a najhranejších súčasných dramatikov.
Do vôd slovenskej literatúry vstúpila básňami a kratšími prózami uverejňovanými na internetových autorských a tvorivých fórach. Už počas štúdia divadelnej dramaturgie na Vysokej škole muzických umení v Bratislave získala jej hra Havaj, reflektujúca rodný región i rusínske reálie v zdanlivo banálnom príbehu, napísanom však s citom pre humor, iróniu i pre paradoxy všedných dní, druhé miesto v súťaži Nová Dráma 2007. Hru v roku 2011 úspešne inscenovalo Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove.
Je dvornou dramatičkou Prešovského národného divadla (PND), ktoré založila v roku 2013 s režisérkou Júliou Rázusovou. Vlastný priestor táto nezávislá scéna zatiaľ nemá, no Divadlo Alexandra Duchnoviča im poskytuje prenájom Malej scény. Pre PND napísala už 4 hry: Single Radicals, Kindervajco a Good place to die, ktoré tvoria Prešovskú trilógiu a sú zamerané na okruhy tém, aké rieši človek po návrate do rodného mesta. Hľadanie partnera, hodnôt a sebarealizácie. V zatiaľ ostatnej hre Deň, keď zomrel Gott dominuje téma rodičovstva, roly otca, matky, dieťaťa a rodinných konštelácií. V roku 2014 bolo PND nominované na objav roka v divadelných oceneniach Dosky 2014 a zároveň za hru Single Radicals získalo Cenu Stana Radiča ako objav roka na festivale Kremnické gagy. V rámci PND a v spolupráci s Divadelným ústavom stála pri zrode projektu Dramaticky mladí , kde je lektorkou hodín tvorivého písania pre deti vo veku 12 - 16 rokov.
Má originálny štýl a nekompromisný, no humorne ladený pohľad na súčasný svet v spoločenských súvislostiach. Je autorkou koncepcie poetiky konzervatívneho anarchizmu, ktorý spolu so živelnosťou prešovskej nátury, bytostným intelektuálnym punkom a súčasným jazykom (živým a dramatickým) vytvára z jej textov mozaiku autentickej generačnej výpovede. Ponúka hry, ktoré provokujú, bavia, ale nútia aj zamyslieť sa. Jej inscenácie pre dospelých i deti hrávajú nielen viaceré domáce, ale i zahraničné divadelné scény.

Tvorba:
Havaj, (debut, uvedený v r. 2011 v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove)
Wécélógy (hrané počas štúdia na VŠMU v rámci predstavenia Quattro formaggi, ruský preklad v antológii súčasnej slovenskej drámy v Rusku vydavateľstva New Literary Observer. O hru okamžite prejavilo záujem Deutsches Theater Kasachstan)
Jánošík 007 (2012, Mestské divadlo Žilina)
Single Radicals (2013, PND Prešov; 2015, Váci Dunakanyar Színház, Maďarsko a 2016, Teatr im.Stefana Jaracza Olsztyn, Poľsko)
Kindervajco (2015, PND Prešov)
Good place to die (2015, PND Prešov)
Deň, keď zomrel Gott (2017, PND Prešov)

Pre deti a mládež:
Mňa kedy´s (2010, Štúdio 12 Bratislava)
Salto Mortale (Kombat) (2011, Štúdio 12 Bratislava a 2012, VAT Teater Tallinn, Estónsko)
Zlaté prasiatko (2015, Bratislavské bábkové divadlo)

zvedave citanie pohyb

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.