U nás lepšie, ako doma...

  

LETNÝ VÝPOŽIČNÝ ČAS

Upozorňujeme ctených návštevníkov na zmenu výpožičného času počas letných prázdnin. 

Letný výpožičný čas je platný od 1. júla 2019 do 1. septembra 2019

Centrálna požičovňa (Levočská 1)
Čitáreň
(Hlavná 139)
Oddelenie inojazyčnej literatúry 
(Hlavná 139)
Centrum regionálnych dokumentov
(Hlavná 139)
Slniečko
(Hlavná 16)
Pobočka Sekčov
(Exnárova 5)
Pobočka Šváby
(Švábska 27)
Pobočka Sídlisko 3 - Centrum
(Prostějovská 35)
Pobočka Sídlisko 2 - Centrál
(Čsl. armády 29)

Na vrátenie kníh v čase, keď bude knižnica zatvorená, ponúkame možnosť vrátiť knihy do Biblioboxu, ktorý sa nachádza pred budovou knižnice na Hlavnej 139 (Stará mestská škola). Knihy budú z čitateľského konta odpísané nasledujúci pracovný deň.

 

Pri knihe s...

Zuzana Štelbaská

Zuzana Štelbaská*1978, Prešov
redaktorka a spisovateľka

„Každá tvorivá matka začne pri svojich drobcoch niečo zo zúfalstva robiť. Jedna vyšíva, druhá namaľuje plot na zeleno, ja som si sadla k počítaču a písala knihu pre deti."

V médiách sa pohybuje už od svojich pätnástich rokov. Začínala v rádiách Flash a Východ a popritom vyštudovala angličtinu, estetiku a dejiny umenia na Filozofickej fakulte PU v Prešove. Po škole nastúpila ako dramaturgička a redaktorka do STV v Košiciach, odkiaľ prešla do bratislavskej redakcie a napokon zakotvila ako šéfredaktorka magazínu Reflex v TV Markíza. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia: cenu V4 za dokumentárny magazín City Folk Košice, Novinársku cenu za reportáže zo sociálne znevýhodneného prostredia a s hrou Za pokus nič nedáš vyhrala súťaž Slovenského rozhlasu pre autorov do 35 rokov. Zuzana Štelbaská je akčná žena. Vstáva v čase, kedy iní chodia spať a popri mamičkovských povinnostiach pri dvoch deťoch a šéfovaniu magazínu Reflex stíha písať aj knihy.
Niekoľko rokov tvorila scenáre pre detskú reláciu Fidlibum a počas materskej napísala svoju prvú knihu pre deti Mami, kúp mi psa! Po nej nasledovali ďalšie dve Zornička a Filipko. Hlavní hrdinovia v nich objavujú svet a prírodu okolo seba, zisťujú, že aj na prvý pohľad nesympatické zvieratká sú užitočné alebo naopak, že milé zvieratká nie sú hračky, ale živé bytosti, ktoré treba ľúbiť, starať sa o ne a rešpektovať ich. Hravým deťom s fantáziou je určená kniha Zahráme sa s hocičím.
Po knihách pre deti prišla s poviedkovou trilógiou pre tínedžerov Trinásťroční, 14-roční, 15-roční. Zdanlivo nesúrodé takmer reportážne príbehy odohrávajúce sa v inom čase a inom meste spája nielen vek ich hlavných hrdinov, humor a tajomstvo, ale i sila lásky, priateľstva a nádeje. Sú sondou do zložitej reality sveta mladých, blúdiacich kdesi medzi svetom detí a svetom dospelých a hľadajúcim si svoje miesto. Pokračovaním trilógie je i nateraz ostatná a najosobnejšia kniha (Takmer) dospelé poviedky, v ktorej naivná túlavá mačka Ginevra a cynický kocúr Lancelot rozprávajú drzo a bez obalu príbehy hrdinov tesne pred dospelosťou zažívajúcich svoje trápne, tragikomické a mysteriózne zážitky prvých vzťahov.

Tvorba pre deti a mládež:
(Takmer) dospelé poviedky (2018)
15-roční (2018)
14-roční (2017)
Zahráme sa s hocičím (2017)
Trinásťroční (2016)
Filipko (2016)
Zornička (2005)
Mami, kúp mi psa! (2014)

Takmer dospelé poviedky Pätnásťroční Štrnásťroční
Zahráme sa s hocičím Trinásťroční Zornička
Filipko   Mami, kúp mi psa!

Prečítané leto

Prečítané leto - kalendár

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.