U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Lavína

Odporúča Táňa Dubecká
(Pobočka Sídlisko Šváby)

LETNÝ VÝPOŽIČNÝ ČAS

Upozorňujeme ctených návštevníkov na zmenu výpožičného času počas letných prázdnin. 

Letný výpožičný čas je platný od 1. júla 2019 do 1. septembra 2019

Centrálna požičovňa (Levočská 1)
Čitáreň
(Hlavná 139)
Oddelenie inojazyčnej literatúry 
(Hlavná 139)
Centrum regionálnych dokumentov
(Hlavná 139)
Slniečko
(Hlavná 16)
Pobočka Sekčov
(Exnárova 5)
Pobočka Šváby
(Švábska 27)
Pobočka Sídlisko 3 - Centrum
(Prostějovská 35)
Pobočka Sídlisko 2 - Centrál
(Čsl. armády 29)

Na vrátenie kníh v čase, keď bude knižnica zatvorená, ponúkame možnosť vrátiť knihy do Biblioboxu, ktorý sa nachádza pred budovou knižnice na Hlavnej 139 (Stará mestská škola). Knihy budú z čitateľského konta odpísané nasledujúci pracovný deň.

 

Veronika Homolová Tóthová - Hosť festivalu Prešov číta rád 2018

Veronika Homolová Tóthová/ Mengeleho dievčaReportérka, spisovateľka
(*1980, Lučenec)

Najhoršie pasáže boli tie, ktoré sa týkali detí, lebo sama deti mám. Keď som dospela do bodu, kde som s tým ľudsky mala problém, či to vôbec chcem napísať, tak som si povedala, že sa predsa nemôžem tváriť, že sa to nestalo. Vždy som si povedala, že ak pani Viola má silu s tým žiť celý život, tak ja musím nájsť silu to za pár dní napísať.

Hoci podľa jej vlastných slov nikdy nemala ambíciu písať knihy, rovnako ako nikdy nemala ambíciu byť novinárkou, je dnes nielen úspešná televízna a rozhlasová redaktorka, ale už i spisovateľka. V mediálnej sfére sa pohybuje už od stredoškolských štúdií, kedy ako sedemnásťročná začínala v mestskej televízii, odkiaľ sa prepracovala do komerčnej TV JOJ. Pred desiatimi rokmi sa začala venovať spracúvaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické peklo alebo komunistické väzenie a prenasledovanie. Natočila viac ako 70 reportáží s touto tematikou a 15-dielny cyklus dokumentárnych filmov s názvom Neumlčaní. Za sériu reportáží získala v rokoch 2008 -2012 niekoľko novinárskych ocenení.
Jej knižným debutom je príbeh ženy, tiež rodáčky z Lučenca, ktorú poznala od detstva, ale dlho netušila, aký je jej príbeh. Viola Stern Fischerová prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec sa jej podarilo nacistom utiecť z pochodu smrti. Na sklonku svojho života sa rozhodla zveriť svoje spomienky reportérke. Nechcela to ani tak kvôli sebe, chcela aby ostali spomienky na tých, čo sa už nevrátili. Kniha Mengeleho dievča (2016) zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia. V krátkom čase sa stala bestsellerom a najpredávanejšou knihou za rok 2017. Autorka za ňu získala cenu Panta Rhei Awards 2016 v kategórii Slovenský knižný debutant roka.

Tvorba
Mengeleho dievča (2016)
Mama milovala Gabčíka (2018)
Mama milovala Gabčíka

Prečítané leto

Prečítané leto - kalendár

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.