U nás lepšie, ako doma...

  

Július Belan - Hosť festivalu Prešov číta rád 2018

Július BelanSpisovateľ
(*1987, Bratislava)

Písanie rozprávok beriem ako poslanie a verím, že aj prostredníctvom nich dokážem na detských tvárach vyčarovať úsmev, dačo užitočné im v príbehoch dať a samozrejme ich viesť k dobru a čítaniu.

Predstaviteľ najmladšej generácie autorov detskej literatúry začal písať hneď, ako sa to naučil, keď mal 7 rokov. Vymyslené príbehy si zapisoval najskôr do zošitov, neskôr už používal písací stroj. Medzitým absolvoval obchodnú akadémiu a po nej študoval na Právnickej fakulte. V súčasnosti pracuje v justícii a popritom stále píše.
Jeho sen stať sa spisovateľom sa naplnil v roku 2013, kedy debutoval knihou o štvorici nerozlučných kamarátov snehuliačikov a o rok napísal aj pokračovanie ich príbehov. Po úspechu snehuliakov si trúfol aj na náročnejšiu tému a predstavil príbeh o šikanovanom chlapcovi a jeho priateľstve so stromami. Výber námetu nebol náhodný, keďže autor sa aktívne podieľa nielen na kampaniach za ochranu našej planéty, či podporu detského čítania, ale angažuje sa i v kampani proti detskej šikane. A kým ďalšie dve knihy boli plné dobrodružstiev a vtipu zo sveta mladého nádejného futbalistu Carlosa, vo svojej ostatnej knihe opäť zmenil žáner. Mladým čitateľom ponúkol napínavý detektívny príbeh s premyslenou zápletkou a precízne vystavanou dejovou líniou, odohrávajúci sa vo svete ovocia a zeleniny. Rozmanitosť jeho kníh korešponduje s jeho zámerom podporiť čítanie u detí, rozvíjať ich fantáziu a zároveň hravým spôsobom priniesť aj potrebné poučenia do ich života.

Tajomný prípad agenta Bananyho Daj gól, Carlos! Prihraj, Carlos!
Tajomný prípad agenta Bananyho
(2017)
Daj gól, Carlos!
(2017)
Prihraj, Carlos!
(2016)
Kto si trúfne na Peťa? Kamaráti zo Snehuliakova 2 Kamaráti zo Snehuliakova

Kto si trúfne na Peťa?
(2016)

Kamaráti zo Snehuliakova 2
(2014)
Kamaráti zo Snehuliakova 1
(2013)

 

Tvorba pre deti

zvedave citanie pohyb

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.