U nás lepšie, ako doma...

  

Vanda Rozenbergová - Hosť festivalu Prešov číta rád 2018

Vanda RozenbergováSpisovateľka, výtvarníčka, bibliografka
(*1971, Bojnice)

Mám slabosť pre slabých, pre deti, pre zvieratá. Nikde nie je viac násilia ako v rodinách a nejde o spôsob. Píšem, aby to bavilo predovšetkým mňa a ja som náročný čitateľ. Zachytávam špinky, čo vyplávajú na hladinu, naoko nepodstatné zvyšky toho veľkého na dne.

Rodáčka z Bojníc vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi a popritom sa venuje maľovaniu skleneného art-deca a dekorovaniu keramiky. Ilustrovala si aj svoju prvú knihu, ktorú napísala ako osemročná. Na knižný debut si však počkala ešte tri desaťročia, no oplatilo sa.
Do literatúry vstúpila poviedkami pre dospelých a deti, ktoré sa dostali do výberového zborníka Poviedka (2006) a antológie Všetky pekné baby sú blondínky (2010). Jej samostatná prvotina vyšla vo vydavateľstve inaque.sk a ozaj bola inaká, tak ako i jej ďalšie diela. Od počiatku sa jej tvorba vyznačuje pozoruhodným, originálnym rukopisom a rovnako objavnými štýlotvornými postupmi. Vie vynikajúco odpozorovať medziľudské vzťahy a v správnom pomere vyvážiť veci smiešne s vecami smrteľne vážnymi. So zmyslom pre detail i absurdno sleduje vo svojich poviedkach prehliadané ľudské chyby, deviácie a obsesie. Väčšina príbehov sa odohráva v priestore rodiny a vzájomných vzťahov, pričom dôležitú úlohu zohráva motív náhody či osudovosti. V tom bizarnom panoptiku a smutnosmiešnom dianí medzi mužmi, ženami, deťmi i zvieratami však zdôrazňuje ľudskú krehkosť, zraniteľnosť a často až fatálnu predurčenosť ľudských životov. Devízou jej poviedok, ktoré sú civilnou výstrahou pred úbytkom ľudskej citlivosti, empatie a spolupatričnosti, je premyslená a originálna pointa. Popri poviedkach, za ktoré získala i ocenenie Anasoft Litera, sa venuje aj písaniu próz pre deti. Vďaka nej sa napríklad detský seriál Websterovci ocitol aj v knižnej podobe.

Tri smrtky sa plavia Muž z jamy a deti z lásky Slobodu bažantom
Tri smrtky sa plavia
(2018)
Muž z jamy a deti z lásky
(2017)
Slobodu bažantom
(2015)
Moje more Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov Websterovci

Moje more
(2012)

Vedľajšie účinky drobných
hlodavcov (2011)
Websterovci
(spoluautorka Katarína Kerekesová
2017)

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.