U nás lepšie, ako doma...

  

Vanda Rozenbergová - Hosť festivalu Prešov číta rád 2018

Vanda RozenbergováSpisovateľka, výtvarníčka, bibliografka
(*1971, Bojnice)

Mám slabosť pre slabých, pre deti, pre zvieratá. Nikde nie je viac násilia ako v rodinách a nejde o spôsob. Píšem, aby to bavilo predovšetkým mňa a ja som náročný čitateľ. Zachytávam špinky, čo vyplávajú na hladinu, naoko nepodstatné zvyšky toho veľkého na dne.

Rodáčka z Bojníc vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi a popritom sa venuje maľovaniu skleneného art-deca a dekorovaniu keramiky. Ilustrovala si aj svoju prvú knihu, ktorú napísala ako osemročná. Na knižný debut si však počkala ešte tri desaťročia, no oplatilo sa.
Do literatúry vstúpila poviedkami pre dospelých a deti, ktoré sa dostali do výberového zborníka Poviedka (2006) a antológie Všetky pekné baby sú blondínky (2010). Jej samostatná prvotina vyšla vo vydavateľstve inaque.sk a ozaj bola inaká, tak ako i jej ďalšie diela. Od počiatku sa jej tvorba vyznačuje pozoruhodným, originálnym rukopisom a rovnako objavnými štýlotvornými postupmi. Vie vynikajúco odpozorovať medziľudské vzťahy a v správnom pomere vyvážiť veci smiešne s vecami smrteľne vážnymi. So zmyslom pre detail i absurdno sleduje vo svojich poviedkach prehliadané ľudské chyby, deviácie a obsesie. Väčšina príbehov sa odohráva v priestore rodiny a vzájomných vzťahov, pričom dôležitú úlohu zohráva motív náhody či osudovosti. V tom bizarnom panoptiku a smutnosmiešnom dianí medzi mužmi, ženami, deťmi i zvieratami však zdôrazňuje ľudskú krehkosť, zraniteľnosť a často až fatálnu predurčenosť ľudských životov. Devízou jej poviedok, ktoré sú civilnou výstrahou pred úbytkom ľudskej citlivosti, empatie a spolupatričnosti, je premyslená a originálna pointa. Popri poviedkach, za ktoré získala i ocenenie Anasoft Litera, sa venuje aj písaniu próz pre deti. Vďaka nej sa napríklad detský seriál Websterovci ocitol aj v knižnej podobe.

Tri smrtky sa plavia Muž z jamy a deti z lásky Slobodu bažantom
Tri smrtky sa plavia
(2018)
Muž z jamy a deti z lásky
(2017)
Slobodu bažantom
(2015)
Moje more Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov Websterovci

Moje more
(2012)

Vedľajšie účinky drobných
hlodavcov (2011)
Websterovci
(spoluautorka Katarína Kerekesová
2017)

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.