U nás lepšie, ako doma...

  

LETNÝ VÝPOŽIČNÝ ČAS

Upozorňujeme ctených návštevníkov na zmenu výpožičného času počas letných prázdnin. 

Letný výpožičný čas je platný od 1. júla 2019 do 1. septembra 2019

Centrálna požičovňa (Levočská 1)
Čitáreň
(Hlavná 139)
Oddelenie inojazyčnej literatúry 
(Hlavná 139)
Centrum regionálnych dokumentov
(Hlavná 139)
Slniečko
(Hlavná 16)
Pobočka Sekčov
(Exnárova 5)
Pobočka Šváby
(Švábska 27)
Pobočka Sídlisko 3 - Centrum
(Prostějovská 35)
Pobočka Sídlisko 2 - Centrál
(Čsl. armády 29)

Na vrátenie kníh v čase, keď bude knižnica zatvorená, ponúkame možnosť vrátiť knihy do Biblioboxu, ktorý sa nachádza pred budovou knižnice na Hlavnej 139 (Stará mestská škola). Knihy budú z čitateľského konta odpísané nasledujúci pracovný deň.

 

Šarišanček - Hudobný hosť festivalu Prešov číta rád 2018

ŠarišančekFolklórny súbor
(*1986, Prešov)

Detský folklórny súbor Šarišanček je v Prešove rovnakým pojmom ako jeho starší brat Šarišan, a to nielen medzi folkloristami. Vznikol pri Parku kultúry a oddychu v Prešove v roku 1986 s cieľom oživovať ľudové zvyky i tradície východoslovenského regiónu, s dôrazom na oblasť Šariša a uchovávať tento veľký poklad v tancoch, spevoch a hudbe. Na počiatku bola hudobná zložka, k nej sa neskôr pridala spevácka časť a napokon aj tanečná, a tak je tomu podnes, kedy súbor združuje viac ako 60 členov, žiakov prešovských základných a stredných škôl.
Počnúc prvým vystúpením popularita súboru rýchlo rástla, prichádzali ponuky na ďalšie vystúpenia, a tak už v apríli 1988 uviedol svoj prvý celovečerný program Rodným krajom. Nasledovali ďalšie premiéry, účinkovanie na rôznych prehliadkach, súťažiach, v televízii i rozhlase, no predovšetkým na folklórnych festivaloch vo Východnej, Strážnici, Medzilaborciach, Svidníku či Raslaviciach. Súbor absolvoval aj viaceré vystúpenia v zahraničí a za vyše 30 rokov existencie už precestoval takmer celú strednú Európu. Niekoľkokrát boli v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Srbsku, Bulharsku, no zavítali aj do Nemecka, Macedónska, Talianska, Moldavska, Albánska či vzdialenejšieho Fínska a viackrát navštívili i Turecko. Všade, kam Šarišanček prišiel, vynikajúco reprezentoval nielen PKO a Prešov, ale i celý šarišský región.
Dnes patrí Šarišanček medzi popredné detské folklórne súbory na Slovensku a dokáže interpretovať technicky náročné programové čísla. Má ich v repertoári viacero, od experimentálnych, cez výchovné pre školy, príležitostné až po komorné a celovečerné, akým bol aj program Z púčika kytica, ktorým v roku 2016 oslávil svoje 30. narodeniny.

Prečítané leto

Prečítané leto - kalendár

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.