U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Zuzana Štelbaská - Prešov číta rád 2019

Zuzana ŠtelbaskáZuzana ŠTELBASKÁ (*1978, Prešov)
redaktorka a spisovateľka

„Každá tvorivá matka začne pri svojich drobcoch niečo zo zúfalstva robiť. Jedna vyšíva, druhá namaľuje plot na zeleno, ja som si sadla k počítaču a písala knihu pre deti."


V médiách sa pohybuje už od svojich pätnástich rokov. Prvé skúsenosti získala počas gymnázia v školskom rozhlase, odkiaľ jej kroky smerovali do rádia Flash a Východ. Popritom vyštudovala angličtinu, estetiku a dejiny umenia na Filozofickej fakulte PU v Prešove. Po škole nastúpila ako dramaturgička a redaktorka do STV v Košiciach, odkiaľ prešla do bratislavskej redakcie a napokon zakotvila ako šéfredaktorka magazínu Reflex v TV Markíza. Najsilnejšie príbehy z Reflexu dostali vďaka nej aj knižnú podobu. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia: cenu V4 za dokumentárny magazín City Folk Košice, Novinársku cenu za reportáže zo sociálne znevýhodneného prostredia a s hrou Za pokus nič nedáš vyhrala súťaž Slovenského rozhlasu pre autorov do 35 rokov.

Zuzana Štelbaská je akčná žena. Vstáva v čase, kedy iní chodia spať a popri mamičkovských povinnostiach pri dvoch deťoch a šéfovaniu magazínu Reflex stíha písať aj knihy. Niekoľko rokov tvorila scenáre pre detskú reláciu Fidlibum a počas materskej napísala svoju prvú knihu pre deti Mami, kúp mi psa! s jasným zámerom, a to nenásilne viesť detského čitateľa k poznaniu, že pes nie je hračka, ale živá bytosť, ktorú treba ľúbiť, starať sa o ňu a rešpektovať ju. Kniha sa dočkala aj českého prekladu a RTVS podľa nej práve dokončila rovnomenný televízny seriál a na obrazovky ho uvedie už budúci rok. Po debute o deťoch a psoch nasledovali pôvabné knižky Zornička a Filipko. Hlavní hrdinovia v nich objavujú čarovný svet prírody popretkávaný detskou hravosťou a fantáziou. Postupne sa cez zážitky učia a zisťujú, že nielen milé, ale aj na prvý pohľad nesympatické zvieratká sú užitočné a pre život na zemi dôležité. Jej knihy sú prispôsobené veku čitateľov, majú množstvo vtipných slovných hračiek a poskytujú i priestor na dialogizované čítanie. Hravým deťom s fantáziou je určená kniha Zahráme sa s hocičím.

Po tituloch pre deti prišla s poviedkovou trilógiou pre tínedžerov Trinásťroční, 14-roční, 15-roční. Zdanlivo nesúrodé takmer reportážne príbehy odohrávajúce sa v inom čase, od dôb pravekých až po tie budúce zo sféry sci-fi, v inom meste a inom sociálnom prostredí, spája nielen vek ich hlavných hrdinov, humor a tajomstvo, ale i sila lásky, priateľstva a nádeje. Sú sondou do zložitej reality sveta mladých, blúdiacich kdesi medzi svetom detí a svetom dospelých a hľadajúcich si svoje miesto. Autorka v nich otvára tému hodnôt v záplave technických vymožeností a materialisticky orientovaného bytia, no neskĺza do moralizovania.
Pokračovaním trilógie sú (Takmer) dospelé poviedky, v ktorých naivná túlavá mačka Ginevra a cynický kocúr Lancelot rozprávajú drzo a bez obalu príbehy hrdinov tesne pred dospelosťou, zažívajúcich svoje trápne, tragikomické a mysteriózne zážitky prvých vzťahov.

Jej nateraz ostatná kniha Experiment so Sofiou nadľahčeným a vtipným spôsobom vyobrazuje dospievanie utiahnutého dievčatka, ktoré nájde nevšednú priateľku vo všednom tvorovi – muche.

Najsilnejším motívom charakterizujúcim Štelbaskej tvorbu je rodina. Nemusí vždy napĺňať konvenčné predstavy, no je symbolom istoty a bezpečia pre všetkých detských i dospievajúcich literárnych hrdinov. Okrem písania kníh ich aj vo veľkom číta, recenzuje a dokonca aj prekladá knihy z angličtiny o Mirelke Pátračovej.

TVORBA

Pre dospelých
Skutočné príbehy. Reflex (2017)

Pre deti a mládež
Experiment so Sofiou (2019)
(Takmer) dospelé poviedky (2018)
15-roční (2018)
14-roční (2017)
Zahráme sa s hocičím (2017)
Trinásťroční (2016)
Filipko (2016)
Zornička (2015)
Mami, kúp mi psa! (2014)

Experiment so Sofiou Filipko Zornička
Mami, kúp mi psa! Zahráme sa s hocičím Trinásťroční
14 roční 15 roční (Takmer) dospelé poviedky
  Skutočné príbehy  

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.