U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Július Belan - Prešov číta rád 2019

Július BelanJúlius BELAN (*1987, Bratislava)
súdny úradník, spisovateľ

Písanie rozprávok beriem ako poslanie a verím, že aj prostredníctvom nich dokážem na detských tvárach vyčarovať úsmev, dačo užitočné im v príbehoch dať a samozrejme ich viesť k dobru a čítaniu.

Predstaviteľ najmladšej generácie autorov detskej literatúry začal písať hneď, ako sa to naučil, keď mal sedem rokov. Vymyslené príbehy si zapisoval najskôr do zošitov, neskôr už používal písací stroj. Medzitým absolvoval obchodnú akadémiu a po nej študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti žije v Pezinku, kde pracuje na Okresnom súde ako asistent predsedu súdu a popritom stále píše.
Jeho sen stať sa spisovateľom sa naplnil v roku 2013, kedy debutoval knihou Kamaráti zo Snehuliakova o štvorici nerozlučných kamarátov snehuliačikov a o rok napísal aj ich pokračovanie Kamaráti zo Snehuliakova 2.
Po úspechu snehuliakov sa pustil do náročnejšej témy a predstavil osud šikanovaného chlapca a jeho priateľstvo so stromami v knihe Kto si trúfne na Peťa?
Zatiaľ najrozsiahlejšiu sériu tvoria príbehy plné dobrodružstiev a vtipu zo sveta mladého nádejného futbalistu Carlosa, ktorého príhody sú spracované v troch dieloch: Prihraj, Carlos!, Daj gól, Carlos! a Super strela, Carlos! a nie je vylúčené, že sa dočkajú aj pokračovania.
Popri písaní historiek o Carlosovi si odskočil aj do žánru detektívky a mladým čitateľom ponúkol Tajomný prípad agenta Bananyho, napínavý príbeh s premyslenou zápletkou a precízne vystavanou dejovou líniou, odohrávajúci sa vo svete ovocia a zeleniny. Pri detektívnom žánri ostal aj v svojej najnovšej knihe Detektív Kvik a mrazivá veštba, ktorá sa čoskoro dostane na pulty v kníhkupectvách.
Rozmanitosť Belanových kníh korešponduje s jeho zámerom podporiť čítanie u detí, rozvíjať ich fantáziu a zároveň hravým, nenásilným spôsobom priniesť aj potrebné poučenia do ich života, z ktorého by najradšej eliminoval zlo a negatívne informácie.

Tvorba pre deti

Detektív Kvik a mrazivá veštba (vyjde 2019)
Super strela, Carlos! (2018)
Tajomný prípad agenta Bananyho (2017)
Daj gól, Carlos! (2017)
Prihraj, Carlos! (2016)
Kto si trúfne na Peťa? (2016)
Kamaráti zo Snehuliakova 2 (2014)
Kamaráti zo Snehuliakova (2013)

Kamaráti zo Snehuliakova Kamaráti zo Snehuliakova 2 Kto si trúfne na Peťa
Daj gól, Carlos! Prihraj, Carlos! Tajomný prípad agenta Bananyho
  Super strela, Carlos!  

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.