U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Marka Staviarska - Prešov číta rád 2019

Marka StaviarskaMarka STAVIARSKA (*1980, Prešov)
spisovateľka, produkčná

Mať otca spisovateľa a scenáristu a ešte aj s dobrodružnou povahou, vás ovplyvní a ani si to sami nevšimnete. A keď sa mi narodila dcéra, moja mamka povedala: Marka, vždy si vravela, že keď raz budeš na materskej, napíšeš knižku pre deti. Mala pravdu. Tak som začala.

Pochádza z umeleckej rodiny, dedko Štefan sa venuje spisovaniu regionálnych dejín a otec Víťo je známy scenárista a spisovateľ. Vyštudovala filmovú produkciu na Vysokej škole muzických umení v Bratislave a pracovala ako filmová produkčná. V roku 2012 založila so svojou spolužiačkou a kamarátkou Zuzanou Dušičkovou produkčnú spoločnosť a vydavateľstvo Zum Zum. Spolu s otcom a bratmi sa ako produkčná podieľala na výrobe úspešnej romantickej komédie Loli Paradička o láske dvoch nešťastníkov z východného Slovenska.
Okolo filmu sa točí odmalička a už počas štúdia premýšľala, ako priblížiť svet filmu iným, najmä deťom. Po narodení dcérky sa rozhodla tento nápad zrealizovať a napísala knihu pre deti Marínka Somarinka, kde hravým a vtipným spôsobom cez dobrodružstvá malej hrdinky opisuje všetko, čo sa týka výroby filmu. Kniha bola preložená do češtiny i angličtiny. Úspech jej debutu ju povzbudil k napísaniu ďalšej knihy Eliška a jej kamaráti o dievčatku, ktoré jedného dňa urobí „veľké“ rozhodnutie a začnú sa jej plniť želania. Nasledoval dobrodružný príbeh pre staršie deti Opováž sa toto prečítať! o šestnásťročnej Soni, ktorá so svojou podivuhodnou partiou – Rasťom, sexy horolezcom a grafiti writerom, Kamilou, triednou „Barbie“ a Táňou, umeleckou fotografkou vo vyťahaných svetroch - zosnuje plán, ako sa pomstiť nenávidenej profke. Nasledovala kniha Príšeráci o Adamovi, ktorý zachraňuje nie jeden, ale hneď niekoľko svetov.

Tvorba pre deti

Marínka Somarinka nakrúca film (2018, pracovný zošit)
Príšeráci (2017)
Opováž sa toto prečítať! (2016)
Eliška a jej kamaráti (2014)
Marínka Somarinka (2014)

Príšeráci Marínka somarinka Eliška a jej kamaráti
  Opováž sa toto prečítať!  

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.