U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť

Odporúča Andrea Sivaničová
(Bibliografické oddelenie)

 

Ondrej Sokol - Prešov číta rád 2019

Ondrej SokolOndrej SOKOL (*1980, Trenčín)
Šofér autobusu, spisovateľ

Človek napíše jednu blbú knihu a hneď je za spisovateľa. Skúšam teraz napísať ešte jednu, pretože aj tak nemám veľmi na výber. Ak sa uchytí, možno napíšem ešte jednu. Ak sa aj tá uchytí, možno budem ochotný uvažovať nad označením spisovateľ.

Pôvodne sa chcel stať prekladateľom, a tak po strednej škole začal študovať nemčinu a angličtinu so zameraním na tlmočníctvo a prekladateľstvo na Filologickej fakulte Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici. Doštudovať nestihol, lebo fakultu zrušili a on sa rozhodol nepokračovať v štúdiu, ale ísť za svojim detským snom – voziť ľudí v autobuse. Nastúpil do Dopravného podniku v Bratislave a po štyroch mesiacoch našiel na pracovnom portáli inzerát, ktorý mu zmenil život. Odpovedal na ponuku robiť šoféra v Nórsku, absolvoval intenzívny šesťtýždňový jazykový kurz a vybral sa do mestečka Stavanger, odkiaľ ho po pár mesiacoch poslali do meste Hønefoss, kde strávil niekoľko rokov. S autobusom prešiel takmer celé Nórsko, no vyskúšal si aj cesty v Nemecku a Rakúsku, no napokon sa znovu vrátil na sever Nórska, kde z mestskej dopravy presedlal na zájazdové autobusy a exkurzie. Práca v turistickej doprave mu vyhovuje aj ako spisovateľovi. Kým sa výletníci ponevierajú povonku a obzerajú si pamiatky, on môže pokojne písať knihu priamo na palubnej doske vozidla.

Jeho literárna kariéra sa začala pomerne nevinne, písať začal už na strednej škole, no vtedy to nikto nečítal. Potom prišli príspevky do internetových diskusií a napokon blog o jeho skúsenostiach z nórskych ciest, ktorý ho takmer okamžite vyniesol medzi najobľúbenejších autorov na portáli Dailymale.sk a s každým ďalším príspevkom narastal tlak, aby texty vydal knižne. Tak sa spoznal aj s Petrom Fašungom, ktorý mu pomohol s jeho debutom Ako som vozil Nórov. Najprv vydali päťsto kusov pre fanúšikov, ktoré sa ihneď rozpredali. Vytlačili ďalších päťsto, no aj tie sa rozchytali rovnako ako ďalších takmer päťtisíc kusov. Kniha sa stala bestsellerom hlavne vďaka autorovým trefným prirovnaniam a zábavným historkám, cez ktoré môže čitateľ nakuknúť oknom autobusu do prostredia príťažlivej škandinávskej krajiny. Je teda prirodzené, že o patáliách s vozením Nórov v autobusoch prichádza aj pokračovanie. Tentoraz bude o tom, aké je to šoférovať ekologické hybridy v extrémnych severských podmienkach, aké sú výhody vozenia turistov na Nordkapp, a že nielen u nás sa zadávajú a vyhrávajú tendre s absolútne nezmyselnými podmienkami. To však nie je všetko, v talóne má už aj ďalšie vtipné príbehy o tom, ako vozil Kórejčanov.

TVORBA
Ako som vozil Nórov (2018)
Ako som vozil Nórov 2 (2019)

Ako som vozil Nórov

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.